FANDOMDescription Edit

Për 4 vetë.

Ingredients Edit

  • Makarona 300 gram
  • vezë 2 kokrra
  • djathë 100 gram
  • qumësht 1 e 1/2 filxhan çaji
  • kripë, piper
  • gjalpë 1 lugë gjelle
  • djathë kackavall të grirë

Directions Edit

  1. Makaronat e gjata zihen në ujë të vluar me kripë për 10-15 minuta.
  2. Kullohen, shpëlahen, kullohen përsëri mirë dhe hidhen ne tavë.
  3. Shtohet djathë i bardhë i thërmuar, një pjesë e gjalpit, vezë, pak qumësht, piper i zi dhe të gjitha këto përzihen mirë, hidhen në tepsi të lyer me yndyrë, përsipër hidhet salcë e bardhë, spërkatet me gjalpë e djathë kackavall dhe piqet në furrë për 25-30 minuta.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.